sobota, 3 stycznia 2009

Pierwszy prezydent niepodleglej Tunezji


Habib Bourgiba (ur. 3 sierpnia 1903 r. w Monastirze, zm. 6 kwietnia 2000 r.) - był pierwszym w historii prezydentem niepodległej Tunezji.

Urodził się w Monastirze. Czasami nazywany jest afrykańskim Atatürkiem, ponieważ zredukował wpływy religii na państwo. Rozszerzył prawa kobiet w życiu społecznym, socjalnym, ekonomicznym i prawnym. Między innymi zakazał małżeństw poligamicznych legalnych w islamie.

Habib Bourgiba z wykształcenia był prawnikiem (studia skończył w Paryżu na Sorbonie). Po powrocie ze studiów założył "Neo destore party" - która została zdelegalizowana przez rządy francuskie a sam Bourgiba został aresztowany za postulowanie niepodległości Tunezji i niezależności od Francji. W 1938 roku został internowany i wydalony do Francji. Pomimo prześladowań ze strony francuskiej podczas wojny światowej czynnie wspierał obóz aliantów. W 1942 został aresztowany przez Niemców i deportowany do Tunezji. W 1945 pomimo wsparcia udzielonego aliantom musiał uciekać z Tunezji by uniknąć aresztowania. Przez następne 5 lat podróżował i wygłaszał mowy na temat niepodległości Tunezji. W 1950 Francja akceptuje negocjacje z Bourgibą i w 1955 roku wraca on do Tunezji. W 1956 roku zostaje premierem rządu niepodległej Tunezji, a w 1957 zostaje wybrany prezydentem.

Podczas swojego urzędowania wprowadził takie same prawa do rozwodu dla kobiet i mężczyzn (tylko sądownie - nie ma żadnego wypowiedzenia umowy ze strony mężczyzny) oraz takie same prawa do dzieci po rozwodzie (według szariatu kobieta ma prawo wychowywać dzieci tylko do 7-9 roku życia, potem opieka należy się ojcu). Wprowadził zakaz noszenia przez kobiety nakrycia głowy (hidżab nazywał wstrętną szmatą) w obiektach publicznych jak szkoły, urzędy itd. Zainicjował również proces eliminacji ekstremistów i fundamentalistów islamskich.

W 1956 roku zdelegalizował Sądy Koraniczne, wprowadzając na to miejsce prawo cywilne - Personal Status Code (usankcjonowane w 1957 roku). Od tamtego czasu pod przepisy cywilne podlegają wszyscy obywatele tunezyjscy niezależnie od rasy, pochodzenia, religii itd. Artykuł 65 tunezyjskiej konstytucji z 1959 roku miał gwarantować niezawisłość sądów. 7 listopada 1987r. został odsunięty od władzy przez przez obecnego prezydenta Ben Alego. Oficjalnym powodem zmian na stanowisku prezydenta był zły stan zdrowia Burgiby (w ostatnich latach życia mógł pracować tylko 4 godziny dziennie).

Jak poprzednio  - bez komentarza. Chcialabym tylko sprostowac blad ktory wkradl sie do tej informacji umieszczonej na Wikipedii - wg islamu to zawsze matka ma pierwszenstwo opieki nad dziecmi, bez wzgledu na wiek. A w przypadku starszych dzieci, powinny one zostac spytane, z ktorym z rodzicow chca zostac.

W efekcie zmian wprowadzonych do prawa wiele kobiet zostalo zmuszonych do pozostania w domu i rezygnacji z edukacji (mam przyklad we wlasnej rodzinie siostr mojego meza ktore ze studiow zostaly poprostu wyrzucone tylko dlatego, ze czuja sie muzulmankami i praktykuja hijab). W takich przypadkach potem wiele osob probuje postawic teze, ze noszenie hijabu i religijnosc jest zwiazana z brakiem edukacji - wprost przeciwnie to brak edukacji jest efektem durnych praw wprowadzanych przez pseudo-reformatorow.

Brak komentarzy: